• Egzamin Maturalny

• WAŻNE INFOMACJE DOTYCZĄCE MATURY 2021

HARMONOGRAM EGZAMIMÓW MATURALNYCH

dla absolwentów wszystkich typów szkół

Część ustna egzaminu maturalnego

od 7 do 20 maja

(oprócz 9 i 16 maja)

język polski

języki mniejszości narodowych języki obce nowożytne

język łemkowski język kaszubski

Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących

zespołów egzaminacyjnych.

Część pisemna egzaminu maturalnego

Godzina 9:00

Godzina 14:00

język polski – pp*

język łaciński i kultura antyczna – pr *

matematyka – pp

historia muzyki – pr

język angielski – pp

historia sztuki – pr

język angielski – pr język angielski – dj*

filozofia – pr

8, 9 – sobota, niedziela

język polski – pr

język łemkowski – pr język kaszubski – pr

matematyka – pr

wiedza o społeczeństwie – pr

biologia – pr

język francuski – pr język francuski – dj

geografia – pr

język francuski – pp język hiszpański – pp język niemiecki – pp język rosyjski – pp język włoski – pp

chemia – pr

język niemiecki – pr język niemiecki – dj

15, 16 – sobota, niedziela

historia – pr

język rosyjski – pr język rosyjski – dj

fizyka – pr

język hiszpański – pr język hiszpański – dj

informatyka – pr

język włoski – pr język włoski – dj

języki mniejszości narodowych – pp

języki mniejszości narodowych – pr

godz. 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pp)**

godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)**

godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)**

godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)**

godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)**

godz. 16:55 – fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)**

* pp – poziom podstawowy; pr – poziom rozszerzony; dj – poziom dwujęzyczny

** Dodatkowe zadania egzaminacyjne w języku obcym z biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, matematyki mogą rozwiązywać absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, w których przedmioty te były nauczane w języku obcym nowożytnym.

Egzamin maturalny w 2021 r. – na podstawie rozporządzenia MEiN z dnia 16 grudnia 2020 r.

Język polski jako przedmiot obowiązkowy

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
          • Czas trwania egzaminu : 170 minut.
          • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
            część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
            część 2: wypracowanie – 50 pkt.
          • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
          • Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
          • Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Matematyka jako przedmiot obowiązkowy

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
          • Czas trwania: 170 minut.
          • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.
          • Liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).

Język obcy jako przedmiot obowiązkowy

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
          • Czas trwania: 120 minut.
          • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.

Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
          • W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
          • Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.