• Egzamin Ósmoklasisty

• PODSTAWOWE INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY 2022

1. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania.
          2. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
          3. Egzamin ósmoklasisty obejmuje następujące przedmioty: język polski, matematyka, język obcy nowożytny.
          4. Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

W szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka

kończy się w semestrze wiosennym

W szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym

W terminie głównym

1. język polski – 24 maja 2022 r.

(wtorek) – godz. 9:00

1. matematyka – 25 maja 2022 r.

(środa) – godz. 9:00

1. język obcy nowożytny – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00
          1. język polski – 12 stycznia 2022 r. (środa) – godz. 9:00

1. matematyka – 13 stycznia 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00

1. język obcy nowożytny –

14 stycznia 2022 r. (piątek) –

W terminie dodatkowym

1. język polski – 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) – godz. 9:00

1. matematyka – 14 czerwca 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00

1. język obcy nowożytny –

15 czerwca 2022 r. (środa) –

1. język polski – 24 maja 2022 r.

(wtorek) – godz. 9:00

1. matematyka – 25 maja 2022 r.

(środa) – godz. 9:00

1. język obcy nowożytny – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00

W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w maju i w czerwcu:

W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w styczniu:

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty

1 lipca 2022 r.

Termin przekazania szkołom

wyników, zaświadczeń i informacji

do 7 lipca 2022 r.

31 stycznia 2022 r.

Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji

8 lipca 2022 r.

31 stycznia 2022 r.

* Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022

7. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

• z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym
          • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
          • któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
          • Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem.

8. Egzamin ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.

9. Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut, uczniowie uprawnieni do dostosowania warunków i form egzaminu 180 minut

10. Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut, uczniowie uprawnieni do dostosowania warunków i form egzaminu 150 minut

11. Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut, uczniowie uprawnieni do dostosowania warunków i form egzaminu 135 minut.